הסרת שיער בספא

הסרת שיער – גם בשיטות מתקדמות דוגמת לייזר ו-IPL – עדיין כרוכה בתודעה שלנו באי-נוחות ואף בכאב. ספא, מקום שכל כולו שלווה ופינוקים מעצם הווייתו, הופך את החוויה של הסרת השיער המיותר להרבה יותר נעימה, כך שמי שמגיע לספא על מנת להיפטר משיער מיותר נהנה פעמיים – גם מגוף חלק למשעי וגם מביקור במתחם עינוגים ופינוקים לגוף ולנפש (כשכמובן ניתן לשלב עיסוי כזה או אחר עם הטיפול להסרת שיער).

שיטות להסרת שיער

לאורך כל ההיסטוריה של המין האנושי פיתחו בני האדם שיטות שונות להסרת שיער – הן מטעמים אסתטיים, הן מטעמי אמונה דתית והן כאמצעי ענישה. הטכניקות ששימשו ומשמשות את בני האדם רבות ומגוונות, ובראשן כמובן סכין הגילוח על גלגוליה השונים וצורותיה הרבות.

לצד סכיני גילוח ושיטות אחרות המסירות שיער לפרקי זמן קצרים יחסית, פותחו טכניקות להסרת שיער גוף בלתי רצוי לטווח ארוך יותר – שיטות מהן ניתן ליהנות במכונים קוסמטיים, ברשתות המתמחות בטיפולים אסתטיים שונים ועבור מי שמעדיף לעשות זאת במקום בעל אופי יותר מפנק ופחות טיפולי, ספא הוא אופציה נוספת לסילוק שיער מיותר בשיטות מתקדמות.

השיטות העיקריות הן IPL – ראשי תיבות של Intense Pulse Light, לייזר ואינפרא אדום. לשלוש השיטות מכנה משותף: בשלושתן משוגרות אל האזור שממנו רוצים להעלים שיער מיותר קרני אור בעלות אורך גל כזה או אחר, והאור הופך לחום שפוגע בבסיס השערה ובעצם פולט אותה מהגוף. ההבדל בין השיטות נעוץ בעוצמת הקרניים ובאופיין: בשיטת האינפרא אדום הקרן בעלת עוצמה נמוכה והיא לא ממוקדות אלא מתפזרות. קרן לייזר היא בעלת אורך גל אחיד, והיא חזקה מאוד וממוקדת במיוחד. בטכנולוגיית ה-IPL הקרניים בעלות עוצמה כמו קרני לייזר אך מבחינת המיקום שלהן על סקאלת המיקוד-פיזור הן דומות לקרני אור אינפרא אדומות שכן הן מפוזרות.

כמובן שהסרת שיער בלייזר, IPL או אינפרא אדום אינה זהה בכל מקום בו היא מתבצעת: באופן טבעי ישנם מכשירים מתקדמים יותר לעומת מכשירים מיושנים יחסית, ובכל מקרה חובה לוודא שהמכשיר עומד בתקנים הרלוונטיים, וכי הצוות מיומן ומנוסה בהפעלתו.

שיטה אחרת להסרת שיער, שגם אותה ניתן למצוא הן בספא והן במכון קוסמטי, היא אולטרא סאונד. בטכניקה זו משוגרים גלי קול אל האזור בגוף אותו רוצים להפוך לחלק, גלי קול שמרטיטים את השערה מספר רב של פעמים עד שהזעזועים גורמים לפרידתה מהגוף (כל זאת מבלי שהעור מסביב יינזק). בשיטה זו אין כאבים ואין תופעות לוואי, והיא מתאימה לכל סוגי השיער והעור, אולם היא איטית כך שניתן להשתמש בה רק באזורים קטנים יחסית.

יתרונות הספא

הספא, אותו מרכז טיפוח ופינוק, החל את דרכו כמקום מרפא – מקור הביטוי "ספא" הוא בעיירה בלגית בעלת שם זה, שנודעה במהלך ימי הביניים כמקום שבו חולים במחלות שונות (ובפרט מחלות הקשורות במחסור בברזל) יכולים למצוא מזור (על ידי שתיית המים בעיירה).

גם לפני ימי הביניים, וכמובן שאחריהם, היוו מעיינות חמים ומרחצאות טבעיים מקום אליו הגיעו רבים וטובים על מנת לרפא את הגוף ולהעניק מזור גם לנפש. עם עליית רמת החיים של חלק ניכר מאוכלוסיית העולם, הפכו בהדרגה המרחצאות למרכזי פינוקים ותענוגות כשאל הפן הטיפולי-רפואי מצטרפים עיסויים שונים, טיפולים קוסמטיים והנאות אחרות (ג'קוזי, סאונה, חמאם, ארוחות בוקר עשירות ועוד ועוד).

כחלק מהתרחבות האפשרויות בכל ספא המכבד את עצמו, רבים מהם כוללים את האפשרות לעבור בהם טיפולי הסרת שיער במבחר שיטות – וכך ליהנות מגוף חלק ונעים למגע, וגם מדרך נעימה להגיע לגוף שכזה.

מידע נוסף: www.hairremoval.org.il