האם עיסוי תינוקות משפיע על התפתחות תינוקות

התפתחות תינוקות היא אחד הנושאים היותר נחקרים, והיא גם אחד מהנושאים שהכי מעסיקים את ההורים, בינם לבין עצמם ובשיחות בינם לבין הורים אחרים.כל ההורים, באופן טבעי, רוצים שהתינוק שלהם ייהנה מההתפתחות הטובה ביותר האפשרית, ומוכנים להשקיע לשם כך תשומת לב בלתי נדלית, אנרגיות רבות וגם סכומי כסף בלתי מבוטלים. עיסוי תינוקות הוא דרך נהדרת – וזולה – לתרום להתפתחות התינוק, ולהעניק לו זמן איכות אמיתי עם אחד ההורים (או שניהם, כמובן, אם הוא בר מזל במיוחד).

כיצד עיסוי תורם להתפתחות תינוקות?

גופו של התינוק זעיר ושברירי, אך נפשו רכה הרבה יותר – כך שהתחום הרגשי חשוב במיוחד להתפתחות תינוקות תקינה, והדרך להתפתחות תינוקות תקינה מבחינה רגשית עוברת דרך קשר איכותי עם ההורים.

עיסוי תינוקות הוא כאמור דרך נהדרת לחזק את הקשר בין התינוק לבין הוריו, בפרט כשהוא מתבצע בתנאים אופטימאליים – חדר שקט, מבודד מהעולם החיצון, עם תאורה רכה ומוזיקה מרגיעה (ולהורים משקיענים במיוחד: כשהסלולארי סגור). בתנאים אלה, כשכל תשומת הלב של ההורים נתונה לתינוק ולעיסוי המוענק לו, מבין העולל עד כמה הוריו רוצים בטובתו, חש מוערך ואהוב ובעיקר לומד שיש לו על מי לסמוך ומתמלא בזכות כך בביטחון חיוני מאין כמותו.

אלמנט נוסף בעיסוי תינוקות בעל תרומה נכבדת הוא המגע – אחת המתנות הגדולות ביותר שיכול אדם להעניק לרעהו. לתינוקות בפרט חשוב המגע, שכן חוש זה מפותח אצלם במיוחד, ובכלל, תקשורת לא מילולית בינם לבין הוריהם היא דבר קריטי להתפתחותם. המגע הרך והאוהב של ההורים תורם להתפתחות תינוקות מרוצים ובריאים בנפשם, במיוחד כשההורים לומדים אט אט איך הצאצאים שלהם בדיוק אוהבים את העיסוי – עדין יותר או חזק יותר, מהיר או איטי, עם בגדים או בלעדיהם – ובאילו אזורים בגוף כדאי להתמקד.

משך העיסוי משתנה מתינוק לתינוק ולרוב מתארך ככל שהתינוק גדל ומסוגל להכיל מגע ממושך יותר. חשוב לכבד את הגבולות של התינוק (דבר קריטי להתפתחות תינוקות), ולפני שמתחילים לעסותו לבדוק איתו שאכן הוא מעוניין בכך בנקודת הזמן הספציפית.

למידע נוסף על התפתחות תינוקות לחצו כאן.

בנוסף לפן הרגשי, עיסוי תינוקות מפחית את אחת המצוקות היותר גדולות של הגוזלים בחודשים הראשונים לחייהם: כאבי בטן וגזים. ישנן מספר דרכים לבצע עיסוי שמטרתו להקל על סבלו של התינוק במצבים אלה ולהעניק לו שלווה – למשל, הנחת יד על בטנו של התינוק כדי להרגיע את האזור ולחמם אותו ואז גריפה של הבטן מלמעלה כלפי מטה באמצעות שתי הידיים (יד אחרי יד), או תנועות של ספירלה שמתחילה באזור הטבור ואט אט הולכת ומתרחבת (עם כיוון השעון – כדי להיטיב עם מערכת העיכול). במקרים של כאבי בטן וגזים יש המשתמשים בידע מהרפלקסולוגיה ומעסים את גף רגלו של התינוק – בחלק האמצעי (האזור הקעור) שמקשור למערכת העיכול. גם במקרה זה העיסוי הוא עם כיוון השעון, בתנועות עדינות ומדודות של האגודל.

איפה לומדים עיסוי תינוקות?

לכאורה, עיסוי תינוקות הוא טכניקה שכל הורה מצויד בה ויודע לבצע אותה היטב באופן אינטואיטיבי – אולם מנת להפיק מכל עיסוי את המרב, ובכדי שהתינוק אכן ייהנה מחוויה מוצלחת, כדאי שההורים ילמדו את רזי העיסוי במסגרת מקצועית.

ספא הוא מקום מומלץ במיוחד לרכוש בו את מיומנות עיסוי התינוקות, ובמיוחד כשמדובר בספא איכותי המעסיק צוות מעסים מקצועיים שיעבירו את הידע הרב שלהם להורים. קורס שכזה אינו ארוך ותובעני (לרוב מדובר בכ-5-6 מפגשים באווירה נינוחה כמו שיש רק בספא) ואין לו תנאי קבלה – פרט לרצון להפוך להורים עוד יותר טובים ולתרום להתפתחות העוללים.